עורך דין משפטיפ
עורך דין משפטיפ
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 077-9974772

מידע חשוב נוסף

אלימות במשפחה – כוללת גם אלימות מילולית!

אלימות במשפחה – מבוא על אלימות מילולית:

כאשר אתם שומעים את הביטוי אלימות במשפחה, על מה אתם חושבים? בטח על גבר המכה את אשתו, או על הורה שמתעלל בילדיו.

אולם, האם ידעתם שאלימות במשפחה כוללת גם אלימות מילולית? אלימות מילולית במשפחה עלולה לגרום לנזקים רבים לקורבנותיה, אשר לעיתים חמורים אף יותר מהנזקים הנגרמים כתוצאה מאלימות פיזית. ניתן לציין כי לעיתים התוקף משתמש בכוח אחר שיש לו על הקורבן, כדוגמת שהקורבן תלוי בו כלכלית, כדי להפעיל אלימות מילולית כלפיו ללא תגובה.

אלימות במשפחה – כוללת גם אלימות מילולית!

אלימות במשפחה – מהי אלימות מילולית?

אלימות מילולית היא בראש ובראשונה קללות. אלימות מילולית היא גם השפלות, כגון שהתוקף אומר לנפגע שהוא לא שווה כלום. השפלה בחברה יכולה להיות כאשר התוקף אומר לחבר משותף שהנפגע לא יודע מה הוא אומר. כיצד הייתם מרגישים אם בן הזוג שלכם היה אומר לחבר משותף להתעלם ממה שאתם אומרים? לכן ניתן להבין שגם אלימות מילולית היא חלק מאלימות במשפחה.

אלימות מילולית הינה גם איומים לפגיעה פיזית. אם התוקף מאיים על הקורבן שיפגע בו, או אף בעצמו, הדבר נחשב לאלימות מילולית. אם התוקף בנוסף מראה לנפגע את הנשק שלו, או שיש לו עבר של אלימות פיזית או של מימוש האיומים שלו, הרי שיש סכנה אמיתית.

אלימות במשפחה – אילו נזקים אלימות מילולית עלולה לגרום?

כולנו מכירים את הביטוי "חיים ומוות ביד הלשון". אך למזלנו, רק חלקנו מבינים עד כמה הביטוי נכון. מילים יכולות לפגוע, לעיתים אף יותר ממכה. אך לא רק מילים עלולות לפגוע, אלא גם יחס מזלזל, השפלות ואיומים. כאשר האלימות המילולית נובעת מאדם שקרוב לנפגע, הפגיעה, באופן טבעי, חמורה יותר. משום כך, אין להזניח אלימות במשפחה שהיא מילולית.

  • אלימות מילולית במשפחה, בעיקר כאשר היא מופנית כלפי ילדים, עלולה לגרום לנזקים נפשיים. הנפגע עלול לחשוב שאין לו מה לתרום לעולם ושהיחס של העולם אליו יהיה כפי היחס של התוקף כלפיו.
  • אלימות במשפחה בצורה מילולית, כאשר היא מופנית כלפי האישה, ובמיוחד כאשר האלימות מלווה בהאשמות, עלולה לגרום לאישה להאשים את עצמה. דבר זה עלול לגרום לה להישאר במערכת החסים האלימה במחשבה שהיא תוכל לתקן את המצב אם היא תשתנה. כמו כן, מאחר שיכול להיות שהאישה מאמינה שהיא לא יכולה להסתדר ללא עזרת בעלה, היא עלולה לשכנע את עצמה שאלימות מילולית אינה חמורה ולא משהו שיש להתייחס אליו. אולם, אלימות מילולית במשפחה היא חמורה מאוד ויש להפסיק אותה!
  • אלימות מילולית במשפחה עלולה לגרום להפחתת יכולת החשיבה של הקורבן.

בנוסף, ההתנהגויות שכיום מהוות אלימות מילולית, יכולות בקלות להפוך למכות. אלימות במשפחה נודעת באפשרות שלה להסלים. האלימות, שכיום היא קללות, מחר תהיה מכות.

אלימות במשפחה – איך החוק מתייחס לאלימות מילולית במשפחה?

החוק למניעת אלימות במשפחה מבדיל בין אלימות מילולית "גרידא" לבין איומים בנקיטת אלימות פיזית.

א. באשר לאיומים: ניתן לפנות למשטרה. אם המשטרה תעריך שיש מסוכנות מצד בן הזוג, היא תפעל להרחקת הבעל מהאישה. בנוסף, ניתן לבקש צו הגנה מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה. ביהמ"ש יעניק את צו ההגנה באם יש יסוד סביר לחשוב שהתוקף מהווה סכנה גופנית לנפגע. חשוב לציין גם, כי איומים מהווים עבירה פלילית.

ב. באשר לקללות ושאר סוגי האלימות המילולית: למרות שגם אלימות במשפחה שבאה לידי ביטוי באופן מילולי היא חמורה, כנראה שהמשטרה תיטה לא לטפל בעניין. ניתן לבקש צו הגנה מבית המשפט, אשר יעניק את הצו, אם הייתה התעללות נפשית ממושכת או שהתוקף לא נתן לקורבן לנהל אורח חיים סביר.

אלימות במשפחה – אלימות מילולית – למי ניתן לפנות?

אם אתם קורבנות של אלימות מילולית במשפחה או אלימות כלפי ילדים, ואתם רוצים לקבל עצה או לדבר עם מישהו, ניתן לפנות, בין השאר, לארגונים הבאים:

1. קו חירום ארצי לדיווח על אלימות במשפחה – 1-800-220-000.

א. ויצ"ו. בתל אביב: 03-6923796, בירושלים: 02-6521185, בחיפה:

4-8530161, באילת 08-6332961.

2. ניתן לפנות לנעמ"ת.

3. ער"ן – עזרה ראשונה נפשית – 1201.

4. ניתן לפנות למחלקות הסוציאליות של העיריות של העיר שבה אתם גרים.

5. ניתן לפנות לפסיכולוג פרטי.

6. אל"י – האגודה להגנת הילד, במספר 1-800-223-966.

7. המועצה הלאומית לשלום הילד, במספר 02-6780606.

אלימות במשפחה – כוללת גם אלימות מילולית! – סיכום:

אלימות במשפחה שבאה לידי ביטוי באופן מילולי היא תופעה שרבים לא מתייחסים אליה ברצינות, למרות שהיא גורמת לנזקים רבים. הדבר נובע אולי מכך שאלימות מילולית לא מגיעה לתקשורת. אך אלימות מילולית במשפחה גורמת לנזקים חמורים לקורבנותיה ואין להקל בה ראש. לכן אל תסכימו להיות גם במערכת יחסים שבה יש אלימות מילולית.

לקריאה נוספת: אלימות במשפחה – המשטרה ותפקודה >>

*אין בדברים המופיעים לעיל ובשאר התוכן המונח באתר משפטיפ mishpatip כדי להחליף ייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית. העושה שימוש בתוכן האתר, עושה זאת באחריותו הבלעדית.

לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף