לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מתי קמה לך זכות ערעור על החלטת בית משפט

קיבלת פסק דין בבית המשפט ואתה סבור כי נעשה לך חוסר צדק. האם יש לך זכות אוטומטית לערער על פסק הדין בערכאה גבוהה יותר? באיזה שלב ניתן להגיש את הערעור? ועל אלו שאלות דנה ערכאת הערעור? על ערעור בישראל במאמר שלפניכם.

יש לך שאלה משפטית? קבל מענה מקצועי בפורום בתי משפט 

מתי קמה לך זכות ערעור על החלטת בית משפט

זכות הערעור היא אחת הזכויות החשובות במערכות משפט. שופטים הם בסך הכול בני אדם, ובהחלט יתכן שהם טעו בפסק הדין. אפשרות הערעור, אפוא, היא הדרך לתקן את הטעות על ידי פנייה לערכאה גבוהה יותר, שתבחן את פסק הדין.

“מקורה של הזכות לערער נעוץ, בין היתר, בתפיסה כי החלטה אנושית עלולה להיות שגויה, וכמוה גם החלטות שיפוטיות. הערעור מהווה מעין רשת ביטחון ומערכת בקרה המקטינים – אף כי לא בהכרח מונעים – פגיעה בבעלי דין” (צוטט בבג”ץ 8194/08)

עם זאת, לא תמיד ישנה זכות אוטומטית להגיש ערעור. ישנם מקרים בהם למרות שהנך בטוח שנעשה לך חוסר צדק, אין לך זכות להגיש ערעור. במקרים כאלה, עליך לבקש מבית המשפט את הרשות לערער, ורק בהינתן אישור תוכל לערער.

ערעור בזכות

ככלל, על כל פסק דין ישנה זכות לערער פעם אחת בערכאה גבוהה יותר. כך, למשל, אם ניתן פסק דין כנגדכם בבית משפט השלום, יש לכם זכות אוטומטית להגיש ערעור על פסק הדין בבית משפט המחוזי. כמו כן, אם ניתן פסק דין כנגדכם בבית משפט מחוזי, יש לכם יש לכם זכות אוטומטית להגיש ערעור על פסק הדין בבית משפט העליון.

יוצא מן הכלל הוא פסק דין שנתקבל בבית משפט לתביעות קטנות. על פסק דין זה אין זכות ערעור אוטומטית, ועל בעל הדין לבקש מבית המשפט רשות לערער. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמדובר בתביעה בסדר גודל נמוך, והאינטרס של המערכת הוא להימנע מבזבוז משאבים יקרים על תביעות זוטרות.

לאחר שהתקבלה ההחלטה בערכאת הערעור, אין זכות אוטומטית לערער גם עליה. עם זאת, ניתן להגיש לבית המשפט בקשה לערער על ההחלטה בערעור, ואם הבקשה מאושרת – ניתן להגיש ערעור על ההחלטה בערעור.

זכות אוטומטית לערעור – רק לאחר פסק דין סופי

הזכות האוטומטית לערעור קיימת רק לאחר שכבר נתקבל פסק הדין הסופי, אולם כל עוד מתקיימים הדיונים בבית המשפט, לא ניתן לערער בזכות על הליך ביניים כזה או אחר. בית המשפט עשוי להורות במהלך הדיונים, ועוד בטרם נתקבל פסק הדין הסופי, על צעדים כאלה ואחרים, ולבעל הדין אין זכות אוטומטית לערער עליהם באופן מידי. משכך, אם הוא חש כי נעשה לו חוסר צדק בהליכי הביניים, עליו להמתין למתן פסק הדין הסופי ואז לערער עליהם במסגרת הערעור על פסק הדין.

עם זאת, בעל הדין רשאי לבקש מבית המשפט רשות לערער על הליכי הביניים. במידה ובית המשפט נותן לו רשות לכך, הוא יוכל להגיש ערעור מידי על הליך הביניים השרוי במחלוקת.

ערכאת הערעור בדרך כלל אינה מתערבת בעובדות

ככלל, ערכאת הערעור אינה דנה באמתותן של עובדות שהגיעו לבית המשפט הראשון. הנחת העבודה של ערכאת הערעור היא כי עדות או ראיה שנתקבלה בית המשפט הראשון – נכונה. תפקידה של ערכאת הערעור, אפוא, הוא לבחון את שיקול הדעת השיפוטי של השופטים בבית המשפט הראשון.

במסגרת בחינת שיקול הדעת, ערכאת הערעור עשויה לשאול: האם ישנן ראיות נוספות שלא הובאו בחשבון? האם ההלכה עליה נסמך בית המשפט הראשון הובנה על ידו נכון? על פי התשובות לשאלות הללו תקבע ערכאת הערעור האם יש מקום לבטל את פסק הדין או את חלקו.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.אין בדברים שנכתבו כדי להוות המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן לא מתיימר להיות מדויק ו’/או מקיף ו/או עדכני, וכל מי שמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת”א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף