לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

דיני משפחה – משפט בימ"ש למשפחה

יעוץ משפטי

*מענה מקצועי ויעיל לכל שאלה בנושא דיני משפחה>>

מהו בית משפט לענייני משפחה?

בית משפט לענייני משפחה הוא בית משפט שלום במתכונת מיוחדת בשבתו כבית משפט לענייני משפחה לפי חוק בית המשפט לענייני משפחה התשנ"ה 1995. עד להקמתו התנהלו עניינים אלו בכמה ערכאות דתיות ואזרחיות.

בבית משפט זה שמים דגש מיוחד על אופי הסכסוכים שכן בפניו מובאים סכסוכים בין בני משפחה דבר המצריך גישה אחרת, הבאה לידי ביטוי בכך שלרוב מצמידים יחידת סיוע מקצועית שתנסה לייעץ ולפתור את הבעיות עוד לפני התערבות של שופט.

מהי סמכותו של בית משפט לענייני משפחה?

בית משפט לענייני משפחה נועד לרכז את כל הסכסוכים בין המשפחה תחת ערכאה אחת. בית המשפט דן בכל העניינים הקשורים לסכסוך המשפחתי: מזונות ילדים ואישה, משמורת, אבהות ואמהות, ענייני ירושה וחלוקת רכוש ועוד. הדבר המעניין הוא שבית משפט לענייני משפחה אינו דן בענייני נישואין וגירושין שכן עניינים אלו נתונים בסמכות בלעדית של בתי הדין הרבניים.

בענייני משמורת ילדים, רכוש ומזונות אישה קיימת סמכות מקבילה לבית משפט לענייני משפחה ולבתי הדין הרבניים. סמכות מקבילה זו גוררת תוצאות בלתי רצויות לעתים שכן על עורך הדין לתכנן את האסטרטגיה המשפטית שלו בהתאם לפסיקות השונות המתקבלות בנושאים דומים. לכן חשוב מאוד לדעת כיצד פוסק כל שופט ולפי כך לפנות למקום המתאים.

את סמכותו החוקית של בית משפט לענייני משפחה ניתן למצוא בחוק בית המשפט לענייני משפחה 1995 כאמור לעיל, כאשר הסעיפים המשמעותיים לקביעת סמכותו של בית המשפט הם:

סעיף 1 שהוא סעיף הגדרות המגדיר את כל הנושאים שנמצאים בתחום סמכותו של בית משפט זה;

סעיף 3 מונה את אותם עניינים שידונו בפני בית המשפט;

סעיף 4 המוסיף עוד סמכויות.

מה מייחד את ההליך בבית משפט לענייני משפחה?

ייחודו הבולט של ההליך המתנהל בבית משפט לענייני משפחה הוא שמכוחו של סעיף 8 לחוק בית המשפט לענייני משפחה בסמכותו של בית המשפט להתערב בהליך ולהעלות טיעונים שלא הועלו על ידי הצדדים. הסעיף קובע כי בית המשפט יבחר בסדרי הדין הנראים לו כנכונים, וזאת בניגוד לבסיס השיטה המשפטית הנהוגה בארץ, השיטה האדוורסרית, לפיה עורכי הדין הם הקובעים את הטקטיקה ואת דרכי ההגשמה של החוק.

בבית המשפט לענייני משפחה לשופט נתון הכוח להתערב ואף יעלה טיעונים שלא הועלו על ידי עורכי הדין באם מצא לנכון לעשות זאת. ייחדו נוסף הוא העובדה כי קטין מקבל בבית משפט לענייני משפחה יחס מועדף מאשר בשאר ענפי המשפט. לפי סעיף 3(ד) באפשרותו של הקטין להגיש בעצמו תביעה בכל עניין שבו עלולה להיפגע זכותו פגיעה של ממש. זהו חידוש וייחוד משום שדבר ידוע הוא שקטין אינו בעל זכות להגשת תביעות ועליו לבצע את הליכיו המשפטיים באמצעות אפוטרופוס. אך בגלל מהות הסכסוכים שנידונים בבית משפט לענייני משפחה ניתנה לקטין זכות זו.

בנוסף ישנה את יחידת הסיוע שנועדה לפתור את הסכסוך בדרך של גישור, פישור או כל דרך טרום משפטית אחרת. אין לבית המשפט כל הוראת חוק המחייבת אותו לבצע הפנייה ליחידת סיוע אך הנוהג השתרש והיום קודם כל מנסים להביא את העניין לפתרון דרך יחידת הסיוע.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.אין בדברים שנכתבו כדי להוות המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן לא מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, וכל מי שמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף